18.03. 2021

Preventivní program SEMIRAMIS

S emocemi o „Emocích“

Víte, že rozeznáváme 5 emocí? Uměli byste je všechny vyjmenovat? Tak si je zopakujme – „radost, smutek, strach, nechuť, vztek“. Podle některých vědců je i šestá – „údiv“. S emocemi se potkáváme každý den – někdy více, jindy méně. Ale právě v současné době s námi emoce hýbají víc než kdy jindy.

A právě proto se „Emoce“ staly náplní programu Semiramis, který všechny 9. třídy ZŠ Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí absolvovaly během měsíce března 2021. A bylo to úplně jiné setkání se Semiramis, než to poslední, které proběhlo ve škole v rouškách v prosinci 2020. Nyní jsme se setkali s našimi lektorkami Lucií a Denisou online. A bylo to opravdu neobvyklé zajímavé dvouhodinové setkání. Během něho si s žáky povídaly o tom, jak prožívají současnou dobu – jak se mění jejich nálady. Mnozí přiznali, že jsou podrážděnější, výbušnější, popudlivější, vadí jim to, co dříve nikdy nevadilo. Na druhé straně si ale víc váží věcí, které jim před „Covidem“ přišly naprosto běžné. Zpovídali se ze ztráty kamarádů, z přecitlivělosti. To, co je tíží i co je stále drží a „nadnáší“ se krásně projevilo v báječné aktivitě nazvané „Balónky a kotvy“. V ní si každý uvědomil, že i v této době mají něco, o co se mohou opřít – rodina, knihy, sport, mazlíčci, jídlo,….

„Jak se hodit do pohody“? To byl název poslední aktivity tohoto programu. A výsledek – ten si prohlédněte na obrázku pod článkem.

Pro nás – třídní devítek – bylo báječné, že jsme alespoň některé své žáky, kteří si zapnuli kameru, viděli konečně „naživo“, i když jen na monitoru notebooku. A věřte, že bychom Vás, děváťáci, už opravdu rádi viděli zpět  ve škole. (Možná, že ve chvíli, kdy čtete tento článek, tomu tak už bude.)

V závěru bych ráda poděkovala oběma lektorkám za zajímavý program, který dokázal mnohé děti vytrhnout ze stereotypu těchto dní a který probíhal skvěle i po technické stránce. Jak se říká – vše je jednou poprvé.

Preventivní program se uskutečnil za finanční podpory Města Kostelec nad Orlicí. 

S laskavým svolením Mgr. Luboše Voborníka (třídního uč. 9.B), Mgr. Aleny Gajdové (třídní uč. 9.C) a Mgr. Ireny Bártové (ŠMP)

                                                                                                             

PaedDr. Eva Voborníková, třídní uč. 9.A

Více fotografií

Naše Praha

Na nádraží brzy ráno klubko páťáků tam stálo. Prahu jsme…

Setkání učitelů a rodičů žáků 6. tříd

V úterý 12. 9. 2023 proběhla ve společných prostorách naší školy…

První den ve škole

Stejně jako v každém roce přivítala naše škola nové žáky a…