19.11. 2023

Olympijský rok naší školy

Naše škola nese jméno PhDr. Jiřího Stanislava Gutha - Jarkovského.

Jiří Stanislav Guth-Jarkovský nebyl aktivním sportovcem ani členem sportovního spolku, zato se stal významným funkcionářem olympismu, turistiky a sportu.

V roce 1896 se zúčastnil prvních novodobých olympijských her a domů se vrátil nadšen. Po návratu začal propagovat olympijské hnutí v českých i německých časopisech. Snažil se založit Český olympijský výbor (ČOV), ale napoprvé neuspěl (založení nepodpořili zástupci Sokola). Spolu s Josefem Roslerem-Ořovským svolal v roce 1899 několik schůzí a napodruhé ČOV založil. Z počátku výbor nepracoval, a tak jej založil v lednu 1900 znovu. Díky ČOV se čeští sportovci účastnili olympijských her již v době, kdy ještě Československo neexistovalo.

Na základě známosti se zakladatelem novodobých olympijských her Pierrem de Coubertinem se stal Jiří Stanislav Guth-Jarkovský zakládajícím členem Mezinárodního olympijského výboru (1894–1943), v letech 1919 až 1923 působil ve funkci generálního tajemníka a byl spoluautorem Olympijské charty.

Na přelomu července a srpna roku 2024 se budou v Paříži konat Hry XXXIII. olympiády.

Vzhledem k těmto dvěma významným skutečnostem prožijí žáci naší školy

"OLYMPIJSKÝ ROK"

Postupně se budou seznamovat s historií, symbolikou, s význačnými českými olympioniky a jejich osudy, vyzkoušejí si "olympijské soutěže" a řadu dalších aktivit. Olympijský rok naší školy vyvrcholí v červnu olympiádami za účasti všech žáků 1. a 2. stupně.

ŠD - Zimní radovánky

S příchodem prosince začala ta pravá zima, na kterou jsme se…

ŠD - Korálkování

Ve čtvrtek 7. 12. jsme se sešli ve družině opět…

Hudba školám

Před druhou adventní nedělí se žáci 1. stupně naladili na…