29.11. 2022

Okresní kolo ve stolním tenise, aneb „Jak jsme se drželi humoru Spejbla a Hurvínka.“

Ve středu 23. 11. 2022 jsme se po půl osmé ranní a po necelém roce vydali do Voděrad, kde nás čekalo okresní kolo soutěže škol ve stolním tenise, s cílem navázat na úspěchy z přecházejících let.  Díky zájmu ze strany žáků jsme se vypravili hned se čtyřmi mužstvy, a pokud by to bylo technicky možné, měli bychom v každé kategorii hned mužstva dvě. O nominacích do většiny kategorií rozhodly hodiny tělocviku a následně i doposud probíhající školní turnaj. Cíl byl jednoznačný, umístit se co nejlépe ve všech kategoriích, chlapecké kategorie vyhrát a zajistit si tak nominaci na krajské kolo.

O průběhu jednotlivých kategorií nám povyprávěl Tomáš Malík: „Pro holky v kategorii 6. -7. ročník šlo o novou zkušenost, neboť na turnaji jako šesťačky startovaly poprvé. Byla znát určitá nervozita, jednak z počtu účastníků, a také z jiného prostředí nežli je naše integrační centrum, kde se během přestávek a volných hodin žáci vzájemně za zeleným stolem střetávají. Anička Řeháková a Valča Johanidesová po svém výkonu šťastně převzaly bronzové medaile, což byl tak trochu můj tajný cíl“.

Mladší kluci v kategorii 6. -7. ročník bojovali v největší konkurenci, kde se postupně se Lhotami u Potštejna, Rokytnicí v Orlických horách, Voděrady a Opočnem. V této kategorii jsme chtěli vyhrát. A co na to pan učitel? „Je škoda, že hned první utkání se Lhotami bylo podle papírových předpokladů utkáním o zlato, které naši nezvládli. Musím uznat, že o vítězství Lhot rozhodl Jan Palán, který byl v tomto utkáním rozdílovým hráčem. I on se stejně jako Filda s Danem našemu sportu věnují. Bohužel jeho aktuální kvalita je o třídu výše, než naší dvojice. S velkým příslibem však očekávám, že pokud naše sestava z 6. C Filip Svátek, Dan Žežule doplněná týmovým hráčem Tadeášem Podstavkem zůstane pohromadě až do devítky, pak se zlata dočkáme. Letos tedy stříbro“.

V kategoriích 8. -9. ročníku byly karty rozdány prakticky před samotným turnajem. Holky ve složení Terka Lipenská, Verča Oberreiterová využily možnosti startu a svým sportovním nadšením doslova „vybojovaly“ stříbrné medaile. Holky pojaly tento turnaj velmi zodpovědně J „Mohu říci, že jsem na sportovních akcích zažil mnoho, ale prolnout turnaj stolního tenisu s pravidly fotbalu jsem zažil poprvé J. Inu vše je jednou poprvé, a tak, když se mne Verča Oberreiterová před prvním zápasem zeptala, do kolika se ten fotbal hraje a jestli je nutné si o poločase vyměnit strany, nevydržel jsem a vyprskl jsem smíchy J Klobouk dolů před touhle holkou, která nezkazí žádnou legraci, a v kombinaci s Terkou Lipenskou jsem si jejich utkání opravdu užil. Soupeř ze Lhot byl totiž zcela upřímně k nepřekonání, aby taky jo, když byl složen z T. Kovaříčkové (mimochodem sestřenice Verči Oberreiterové, jejich zápas byl opravdu pikantním zážitkem, nejen pro mne, ale i pro ředitele ZŠ Lhoty, kterého Verča titulovala přátelsky Honzo …J ) a E. Čermákové, které jsou obě dvě v republikovém žebříčku své kategorie v první patnáctce. Sportovní zážitky, tak bezpochyby přebily zážitky z oblasti společensko-kulturní. Při té příležitosti jsem si vzpomněl na jeden díl Spejbla s Hurvínkem a jejich závody v plavání, kdy Hurvínek (Kostelec) skončil druhý a Spejbl (Lhoty) předposlední J.

Zcela v opačné úloze bylo v této věkové kategorii naše družstvo kluků, jiný výsledek nežli zlato jsme nebrali. Sestava oproti loňsku sice doznala změny, kdy Martina Svátka, tou dobou na soustředění alpského lyžování, nahradil Matouš Podstavek, který však skvěle zapadl do týmu a pomohl nám k poklidné pouti celým turnajem a očekávanému poháru za 1. místo. „U kluků jsem jiný výsledek nečekal. Byli jsme úplně ve stejné roli, jako holky ze Lhot. David Mejtský a Ráďa Hladký jsou ve svých kategoriích do třicítky v republikovém žebříčku, což nám umožnilo protočit sestavu, tak aby si i Matouš pořádně zahrál. Věřím, že v plné síle i s Marťasem dokážeme získat další zlato z kraje“.

A jaké jsou další naše šance v kraji, případně republice? „Přiznávám, že nevím. Možnost účasti v krajském kole by měla mít hned 3 mužstva z celkových 4, která na okrese startovala.  S ohledem na současný stav fungování Asociace školních sportovních klubů, která v současné chvíli řeší pouze financování jednotlivých sportovních soutěží a nikoli dlouhodobě udržitelný systém školních sportovních soutěží, však zatím ani nevíme, jestli vůbec krajské kolo bude L. U republikového finále, které by bylo odměnou nejen pro kluky z 8. ročníku, ale i celou školu, nelze předurčit jakýkoliv vývoj. Bohužel nemám křišťálovou kouli,…“, pokrčil pan učitel rameny.

Celkové pořadí:

6. -7. ročník dívky 1) Rokytnice v Orlických horách; 2) Voděrady; 3) Kostelec nad Orlicí (Johanidesová Valerie, Řeháková Anna); 4) Opočno

6. -7. ročník chlapci    1) Lhoty u Potštejna; 2) Kostelec nad Orlicí (Podstavek Tadeáš, Svátek Filip, Žežule Daniel); 3) Opočno; 4) Voděrady; 5) Rokytnice v Orlických horách

8. -9. ročník dívky      1) Lhoty u Potštejna; 2) Kostelec nad Orlicí (Lipenská Tereza, Oberreiterová Veronika)

8. -9. ročník chlapci    1) Kostelec nad Orlicí (Hladký Radovan, Mejtský David, Podstavek Matouš); 2) Voděrady „A“; 3) Opočno; 4) Voděrady „B“

Děkujeme všem účastníkům za výbornou reprezentaci naší školy!

Více fotografií

Noc s Andersenem

Již po třetí se žáci 1.C, 4.C a 5.C ročníku…

Hasík

Dne 4. 4. 2024 se děti z 6. ročníku zúčastnily druhé…

Jak slavíme Velikonoce – propojení slovanských kultur

Dne 27. 3. 2024 se 20 žáků z 9. ročníku zúčastnilo…