13.05. 2024

Jak válčili husité?

Zajímavá otázka, ale i název programu, se kterým za žáky 7. a 8. ročníku v úterý 7.5.2024 zavítali členové šermířské skupiny Renegát z pardubické agentury Pernštejni. Po dobu jedné vyučovací hodiny bavili, ale i vzdělávali. Kdo byli husité, co vyznávali? Jak se jim žilo v dané době 15. století? Kdo byli kacíři, křižáci, železní páni? Co byly odpustky, jak se trestaly hříchy, jak byli trestáni kacíři?  Toto všechno, ale i mnoho dalších informací mohli naši žáci z dnešního vystoupení načerpat. Mnozí měli jedinečnou příležitost si vyzkoušet, jaké to je být posádkou klasického husitského vozu, o kterém se žáci dozvěděli mnoho velmi zajímavých informací. Sudlice, kropáč, okovaný cep, píšťala, houfnice, pavéza, tesák, meč, šídlo, štít – to byly názvy typických husitských zbraní. Všechny byly dětem nejen ukázány, ale některé i prakticky předvedeny. Závěr vystoupení se nesl v duchu středověkého souboje mezi příslušníkem husitského vojska na jedné straně a mezi křižákem na straně druhé.

Myslím si, že možná dnes si mnozí z nás uvědomili, jak se  vedly středověké boje a souboje – že to nebyla žádná procházka růžovým sadem. Žáci byli vtahováni do programu četnými dotazy ze strany obou aktérů. Věřím, že se dětem program líbil a že si odnesly plno zajímavých  zážitků.

Eva Voborníková

Více fotografií

ŠD - Den otců

Den otců se slaví každou třetí neděli v červnu.  Zná ho…

Přehazovaná

Ve čtvrtek 13. června se vybraní žáci 5. tříd zúčastnili…

Netradiční pohybové hry

Pohybem ku zdraví, aneb sportování není nikdy dost. V pátek 7….